برنج هندی سمی

آیا برنج هندی سمی است؟!

در ایام قدیم برای جلوگیری از ورود موش ها و خوردن برنج ها از سازه هایی به نام کندوج استفاده می کردند . مهندسی کندوج ها به صورتی بود که به هیچ عنوان هیچ موشی نمی توانست وارد آن شده و به برنج ها دسترسی پیدا کنند . برنج برای موش ها یک غذای فوق العاده عالی است آیا میدانستید اگر یک کیسه برنج هندی و تعداد بسیار زیادی موش را در یک اتاق بگذاریم موش ها از گرسنگی خواهند مرد ولی لب به برنج هندی نمی زنند!!! این موضوع خیلی عجیب است اما حقیقت دارد.

صحبت با نایب رئیس انجمن برنج ایران

صحبتی که با نایب رئیس انجمن برنج ایران شده است . در این مقاله آمده است ،عموم مراجع مختلف این مسئله که برنج هندی  سمی است را کلا رد میکنند . در مورد برنج هندی باید گفت ، برنج ها معمولا در کارخانه ها به صورت نیم پخت بسته بندی می شود و به بازار عرضه می شود با این کار عطر و طعم برنج های کیفی از بین خواهد رفت و تنها برای برنج های دانه بلند پر محصول از این روش استفاده می کنند.

برنج هندی سمی

از آنجایی که تهیه چنین برنجی با برنج هندی سازگاری دارد از این رو از این برنج استفاده می شود رئیس انجمن برنج می گویند سازمان حفظ نباتات ورود هرگونه شالی هندی را به کشور ممنوع کرده است علی اکبریان در پاسخ به آلوده بودن برنج هندی و اومد برنج‌های خارجی فقط به مساله نخوردن موجودات موذی از برنج هندی و برنج خارجی اشاره میکند!

تفاوت برنج ایرانی با هندی

ضریب شکستگی برنج های پر محصول ایرانی نسبت به برنج هندی کمتر است  و در هر ده دانه تنها یک دانه برنج شکسته وجود دارد . همانطور که همه می‌دانند برنج ایرانی از جمله سالم ترین برنج های جهان نام برده می شود این برند علاوه بر سالم بودن بسیار خوش طعم و خوش عطر است و بی تو عنوان با نمونه های خارجی قابل مقایسه نبوده و نخواهد بود اما در صنعت برنج مانند صنعت های دیگر با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم

یکی از مشکلات صنعت برنج ایرانی کارخانه های برنجکوبی ایرانی است که دارای تکنولوژی قدیمی است و لازم است که این تکنولوژی مدرن تر شود همچنین یکی از معضلاتی که  در سند های دیگر نیز قابل مشاهده است صنعت بسته بندی است که در برنج هم این موضوع قابل مشاهده است .

برنج ایرانی در تمام دنیا زبانزد است .زیرا برنج بسیار خوش طعم و بسیار سالمی است. برنج ایرانی به ۱۰۰ کشور دنیا صادر می‌شود کشورهای حاشیه خلیج فارس از برنج اعلای ایرانی مصرف می کنند و جالب توجه این است افرادی که خود برنج هند و پاکستانی وارد کشور ایران می کنند خود از جمله مصرف کنندگان برنج ایرانی هستند

هندی ها خود معترف اند!

هندی ها خودشان قبول کردند که برنج شان آلوده است زیرا ما آزمایش کرده ایم و ثابت کرده ایم که میزان آرسنیک و کادمیوم در برنج هندی بیش از حد مجاز است اما وزارت بهداشت زیر بار این مقوله نرفته و گویا نخواهد رفت . برنجی که سمی است وارد کشور شده و مردم مصرف می کنند و و مردم با مصرف این نوع برنج دچار انواع امراض می شوند و کسی پاسخگو نیست.

برنج هندی دارای آرسنیک است این ماده در حالت خاموش همان قرص مرگ موش است و به شدت برای انسان سرطان زاست و می توان گفت از جمله مواد شیمیایی بسیار خطرناک در صنایع مواد غذایی همین آرسنیک است همین آرسنیکی که در برنج های هندی به وفور یافت می شود .

سخن پایانی

خیلی وقتها نمیشود جلوی برخی چیزها را گرفت برای مثال نمی توان  جلوی مضرات سیگار را گرفت ،سیگار همراه خودش مضرات خودش را نیز دارد تنها کاری که می‌شود کرد این که سیگار نکشید ! پس ما هم به شما توصیه می‌کنیم با وجود برنج های هندی و پاکستانی در بازار از خرید آنها صرف نظر کنید .

فن پخت برنج

۸ فن پخت برنج را که هرکسی باید بداند

در آشپزی ایرانی کسی را آشپز می‌گویند که به ‌اصطلاح بتواند برنج را خوب دربیاورد ، درواقع اولین مرحله آشپزی در آشپزی ایرانی پخت برنج است، پخت برنج ایرانی دارای فنونی است ، که درواقع هر کس آن فنون را بداند به‌راحتی می‌تواند برنج‌هایی در حد رستوران های ایرانی برنج بپزد . ما در این مقاله ۹ فن پخت برنج را گردآوری کرده‌ایم ،شاید بهتر بگوییم این مقاله راهکارهای مقابله با برخی از اشتباهات پخت برنج است ،

 چکار کنیم برنجمان خوب قد بکشد؟

برای اینکه برنجی با قد کشیده دم‌کنید نیاز است ، ۴ نکته بسیار مهم را که می‌تواند برنج شمارا به یک برنج قد کشیده رستورانی تبدیل کند را رعایت کنید .

 نکته اول به هیچ عنوان هنگام آب کشیدن برنج روی آن آب سرد نریزید زیرا این کار باعث می‌شود که به برنج یک شوک وارد شود و و دیگر برنج قد نکشد

نکته دوم گاهی اوقات برای پخت برنج از قابلمه‌های کوچک استفاده می‌کنند این یکی از

فن پخت برنج

مواردی که باید به آن دقت کنید زیرا برنج برای قد کشیدن نیاز به فضای بزرگتری دارد بنابراین از قابلمه‌های بزرگتر برای پخت برنج استفاده کنید

نکته سوم هنگامی که برنج در حال جوشیدن است می توانید یک استکان آب سرد داخل برنج بریزید این یکی از تکنیکهای افزایش قد در برنج می باشد

نکته چهارم این نکته با این که باعث افزایش قد می‌شود همانطور باعث افزایش وزن هم می‌شود! بنابراین استفاده یا استفاده نکردن آن اختیار با شماست! هنگام جوشاندن برنج ۲ قاشق روغن مایع داخل آن بریزیم، این  کار باعث می‌شود دانه‌های برنج از هم جدا و همچنین باعث افزایش قد کشیدن برنج می‌شود

اگر برنجمان کمی بیشتر جوشید چه کنیم ؟

گاهی پیش می‌آید که ما برنج را بیش از حد می‌جوشیم در این موارد میتوان هنگام آبکشی کردن برنج روی آن آب سرد بریزیم و سپس آن را آبکشی کنید این کار باعث می‌شود که برنج متراکم شده و به ‌اصطلاح خودش را جمع کند.

 دومین کاری که می‌توانید بکنید این است که از آب و روغن استفاده نکنید.

 اگر برنجمان ته گرفت چه کنیم؟

 زمانی که برنج ته می‌گیرد بوی سوختگی تمام برنج را در بر می‌گیرد باید راهکارهایی جهت رفع بوی سوختگی در برنج انجام دهیم می توانید برای رفع بوی سوختگی چند تکه نان روی برنج بگذارید نان می‌تواند بوی سوختگی را به خود جذب کند همچنین می‌توانید از چند حلقه سیب زمینی برای این امر استفاده کنید زیرا سیب زمینی نیز قابلیت جذب بوی سوختگی را دارد حتی از چند حلقه پیاز هم می‌شود استفاده کنید زیرا خاصیت پیاز در جذب مواد و بوها بسیار زیاد است ، به همین دلیل است که پیازی را که یکبار شکسته شده را در زمان دیگر مصرف  نمیکنند ، حتی کسانی که رنگ ساختمان‌ها را انجام می‌دهند گاهی مواقع برای کاهش بوی رنگ و تینر از سطل آب و پیاز استفاده می‌کنند .

 اگر برنج بی نمک یا کم نمک شد چه کنیم؟

 قاعدتاً راه حل بی نمکی آن است که روی آن نمک بریزیم!  می‌توانید مقداری نمک را در آب جوش حل کرده و آن را روی برنج بریزید ، اما این راه حل را خیلی توسعه نمی‌کنیم زیرا که امکان دارد برخی جاها نمکی و برخی جاها بینمک شود .

می توانید خورشت را کمی خوش نمک بپزید که ترکیب این دو تعادلی در نمک غذا ایجاد ‌کند.

 چه کار کنیم برنج  بعد از پخت سفید شود ؟

رستوران دارها برای سفید کردن برنج از چند راه حل استفاده می‌کند آنها هنگام جوشیدن برنج یک قاشق آبلیمو یا یک قاشق آب نارنج و یا دو قاشق ماست یا دوغ اضافه می‌کند این کار علاوه بر سفید کردن برنج باعث می‌شود که دانه‌های برنج به یکدیگر نچسبند

 اگر برنج شور شد چه کنیم ؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که در هنگام پخت برنج دچار اشتباه شده و میزان نمک را بیش از حد به برنج اضافه می‌کنیم در این مورد اگر اگر قبل از دم کردن برنج متوجه شده‌ایم می‌توانیم چند تکه سیب زمینی داخل آب برنج بریزیم تا سیب زمینی شوری آب برنج را به خود جذب کند ، اگر در آبکش کردن برنج متوجه شدید می توانید بیشتر آبکشی کنید که جریان آب باعث می‌شود که  نمک از سطح برنج شسته شود اگر دیگر کار از کار گذشته بود تنها کاری که می‌توانید بکنید آن است که خورش را کم نمک تر بپزید تا تعادلی در ترکیب غذا ایجاد شود

چه کار کنیم که برنج زعفران ‌شود ؟

برای دم کردن  روش سنتی آن است که قند و زعفران را با هونگ بکوبید‌ و آن را با آب جوش دم کنید . دست دوم که بسیار جالب‌تر و بسیار راحت‌تر است و این روزها خیلی استفاده می‌شود آن است که  می‌توان از یک تکه یخ استفاده کرد یخ به طرز عجیبی  باعث دم کردن زعفران می‌شود و یک رنگ بسیار فوق العاده از زعفران می‌گیرد در پایان می‌توانید مقداری برنج را با زعفران مخلوط کرد و سطح برنج را با آن تزیین کنیم .

 دو عامل پخت برنج بسیار مهم است!

 اول میزان زمان جوشیدن برنج است ، کسانی که برنج را بسیار خوب می پزند ، بر اثر تجربه و انواع برنج میزان جوشیدن برنج را خوب حدس می‌زنند ، دومین مورد میزان آبی است که به صورت آب و روغن معمولا ببه قابلمه برنج اضافه می‌شود این میزان آب چون راه خروجی آن بسیار محدود است .بخش قابل توجهی از آن به دانه‌های برنج جذب می‌شود که یا برنج را خشک یا نرم یا شفته میکند . برای پخت برنج از روغن استفاده نکنید زیرا روغن با آن که بسیار پخت برنج را راحت‌تر می‌کند ولی علی‌الخصوص برنج ایرانی یکی از سالم ترین غذاهای ممکن است.

طرز تهیه عدس پلو

طرز تهیه عدس پلو با برنج هاشمی

مقدمه
عدس پلو یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است که در عموم مراسم ایرانی قابل سرو کردن است . این غذا از برنج ایرانی به همراه کشمش و گوشت چرخ کرده تهیه میشود و در همه استان ها خوردن این غذا رایج است امروز طرز تهیه عدس پلو با برنج هاشمی را توضیح میدهیم .

[table id=5 /]

طرز تهیه عدس پلو

مرحله اول

ابتدا برنج هاشمی را خیس میکنیم و سپس برنج را درون قابلمه به همراه چند لیوان آب و مقداری نمک می ریزیم تا پخته شود ، برنج هاشمی را آنقدر می پزیم که در واقع اطراف آن نرم و درون آن خشک بنظر برسد ، بعد از اینکه برنج به این حالت رسید ، برنج را با آب ولرم آبکش میکنیم .

مرحله دوم

از آنجا که عدس جزو حبوباتی است که سخت پخته میشود بهتر است از شب قبل آن را بخیسانید تا نرم شود و راحت تر پخته شود ، عدس را به همراه دو لیوان آب در یک قابلمه می ریزیم و با حرارت ملایم می گذاریم تا بخوبی بپزد و آب داخل آن تبخیر شود .

مرحله سوم

در این مرحله باید پیازها را نگینی خرد کنیم و به همراه گوشت چرخ کرده در یک ماهی تابه آن را تفت می دهیم ، پس از اینک پیازها بنظر نرم شدند ، عدس را به آن اضافه میکنیم . مقداری نمک و فلفل سیاه را به آن اضافه میکنیم و به آرامی عدس و پیاز را مخلوط میکنیم که له نشود و به خوبی آن را تفت می دهیم .

مرحله چهارم

در این مرحله موادی را که بخوبی تفت دادیم را از روی حرارت برمیداریم . یک قابلمه مناسب انتخاب میکنیم ته قابلمه را مقداری روغن میریزیم و به سلیقه خودتان از نان یا لایه های سیب زمینی به عنوان ته دیگ استفاده کنید . نان لواش معمولا خوشمزه تر میشود این به سلیقه شما بستگی دارد .

مرحله پنجم

در این مرحله که ته دیگ را ته قابلمه درست کردیم ، برنج و عدس و گوشت چرخ کرده را به صورت لایه لایه داخل قابلمه میزاریم  و پس از اینکه کل قابلمه پر شد ، نصف لیوانی از آب و روغن درست میکنیم و روی برنج می ریزیم ، و شعله را زیاد میکنیم تا غذا بخار کند .

مرحله ششم

پس از اینکه غذایمان شروع به بخار کردن کرد ، حتما درب قابلمه را با پارچه ای یا دم کنی میپوشانیم ، و با حرارت پایین می گذاریم تا عدس پلو بخوبی دم بکشد ، در این مرحله به سراغ گوشت و کشمش میرویم قبل از آن پیاز را نگینی خرد میکنیم .

مرحله هفتم

پیازی را که تهیه کرده ایم را با روغن تفت میدهیم تا نرم شود بعد از آن سیرها را رنده میکنیم و پس از همه اینها گوشت چرخ کرده را به آن اضافه میکنیم و خوب تفت میدهیم تا رنگ گوشت تغییر کند ، بعد از تفت دادن نمک و فلفل سیاه را به آن اضافه میکنیم .

مرحله هشتم

در این مرحله سراغ کشمش ها میرویم ، بهتر است کشمش ها را حداقل نیم ساعتی در آب بگذاریم تا خیس بخورد . حالا کشمش را به گوشت چرخ کرده اضافه میکنیم و خوب مواد را باهم تفت مدهیم .

مرحله نهم

در این مرحله میرویم به سراغ تزئین عدس پلومان ، برنج را داخل دیس میکشیم و با مایه گوشت و کشمش به زیبایی آن را تزئین میکنیم . میتوانیم مقداری از زعفران و کره را با مقداری برنج مخلوط کرده و سطحی از برنج را برای زیبایی هر چه بیشتر عدس پلو بپوشانیم .

کته یا آبکش

برنج کته یا آبکش ؟ مسأله این است!

همیشه این سوال برای خانواده های ایرانی پیش میاید که برنج را بصورت کته یا آبکش و عموم آنها معتقدند با آبکش کردن برنج نشساته آن با جریان آب میرود و دیگر چاق نخواهند شد .

مساله چاق شدن از برنج

میدانستید 100 گرم نان با 100 گرم برنج پخته شده ی بدون روغن چقدر تفاوت کالری دارند ؟ قطعا با خود میگویید کالری برنج حداقلش 2 الی 3 برابر برنج است ، اما باید بگویم که ابدا اینطور نیست ! و کالری نان بیشتر از برنج است ! چیزی که باعث کالری زیاد برنج میشود خود برنج نیست بلکه روغن و کره ی قابل ملاحظه ایست که به آن اضافه میشود و مساله دیگر اینک کته یا آبکش پختن آن هیچ ارتباطی به این کالری ندارد !

کته یا آبکش ؟!

عموم خانواده های ایرانی با تصور  آبکش کردن برنج برای جلوگیری از چاقی برنج را به این

کته یا آبکش

صورت به عمل می آورند . اما این تصور شدیدا غلط است ! شما با آبکش کردن برنج قسمت قابل توجه ای از فیبر محلول در آن را از بین میبرید ، همچنین ویتامین های گروه B  نیز با این روش پخت از بین میروند . در ارتباط با این موضوع در مصاحبه ای با یکی از متخصصان تغذیه ، ایشان در این رابطه می گفتند جوشیدن برنج برای آنکه قند آن را از بین ببرید تنها یک ذهنیت تو خالی است و نشاسته موجود در برنج با این روش کم نخواهد شد . بلکه با جوشیدن نشاسته اجزای نشاسته شکسته میشود و جذب آن در بدن راحت تر صورت میگیرد !

یا حتی برخی فکر میکنند با جوشاند برنج اگر برنج دارای سمی باشد آن نیز شسته خواهد شد و از بین خواهد رفت ، این تصور هم غلط است زیرا اگر برنج های خارجی که عموما دارای مواد شیمیایی مضری هستند با آبکش کردن به رفع سموم آنها کمک میکرد که بسیار خوب بود باید گفت که اگر برنجی به اصطلاح سمی باشد این سم در اجزای دانه برنج نهفته است و جوشاندن آن به هیچ وجه کمکی به رفع آن نمیکند .

برنج قهوه ای

یکی از بهترین برنج ها برای خوردن برنج قهوه ای است زیرا این برنج یک مرحله قبل از سفید شدن کامل به بازار وارد میشود و تمامی مواد مغذی برنج را تمام در خودش دارد . این برنج سالم ترین و مقوی ترین برنج ممکن می باشد . اما با تمام این تفاسیر طعم برنج قهوه ای برای همگان خوشایند نیست و خیلی از مردم نمی توانند آن را جایگزین برن سفید کنند .اما اگر نمیتوانید برنج قهوه ای مصرف کنید لاقل برنج سفید را بصورت کته پخته و مصرف کنید و در دام این شایعه نیفتید که برنج آبکش باعث چاقی نخواهد شد یا شما را در رژیم غذایی حفط میکند متاسفانه باید عرض کرد این مطالب چیزی جز حجو نیست . برخی که برنج آبکش را ترجیح میدهند بخاطر راحت تر درآوردن برنج است ، و همیشه میگویند برنج کته شفته میشود اما باید گفت برنج کته را اگر درست بپزید ابدا شفته نخواهد شد تنها روشش را با تکرار باید بیاموزید

خواص برنج ایرانی

خواص برنج ایرانی

مقدمه
برنج ایرانی از مرغوب ترین برنج های جهان است و هر چیزی را که ایرانیها میگویند فقط خارجیش در خرید برنج فقط میگویند برنج ایرانی ! باز جای شکرش باقی است هنوز هم چیزهایی تولید میکنیم که به آن اعتماد میکنیم و معتقدیم بهترین محصول جهان میباشد . برنج ایرانی از جمله محصولات گیاهی است که میزان کود و سم استفاده شده در آن کمترین میزان ممکن است . میزان مواد شیمایی برنج ایرانی با نمونه خارجی آن ابدا قابل مقایسه نیست . حال از سمی بود این برنج بگذریم ، برنج شمالی دارای عطر و طعم بی نظیری است که وقتی در حال خوردن آنی انگار یک تکه شالیزار را درون دهانت گذاشتی و در حال جویدن آن هستی . یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید برنج ، برنج هاشمی است . من به شخصه با خوردن هر نوع برنجی ، برنج هاشمی را ترجیح میدهم . در این مقاله میخواهیم خواص برنج ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم ، با ما همراه باشید .

خواص برنج ایرانی

دو نوع اصلی برنج

در دنیا حدود چهل نوع برنج وجود دارد . این برنجها به دو صورت برای خوردن وارد بازار میشوند . نوع کامل برنج که یک پوشش قهوه ای رنگ دارد و بنام برنج قهوه ای رنگ عرضه میشود ، دارای فواید بسیار زیادی است یعنی میتوان گفت خواص برنج در بالاترین رنج خود در برنج قهوه ای است ، اما حقیقتش این است که این نوع برنج با داشتن طعمی که از نظر خیلی ها نامطبوع است ، خریدار قابل توجه ای ندارد . اما برنج سفید بیشترین مطلوبیت را در جهان دارد ، نمیتوان گفت برنج سفید بدون خواص است ! اما آن پوشش قهوه ای رنگ بر سطح برنج مزیت های بسیار زیادی دارد .

ویتامین B  در برنج

برنج سرشار از ویتامین B  است . این ویتامین در بدن بسیار مفید است ، از موارد مفیدی که این ویتامین در بدن دارد میتوان به چند نمونه زیر اشاره کرد :

  •  کمک به عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی بدن
  • کاهش استرس و افسردگی
  • کمک به درمان سوء هاضمه
  • پوست و ماهیچه
  • افزایش توانایی عمکرد مغز
  • مفید برای عملکرد صحیح قلب و…
  • خطر کمتر مبتلا شدن به سرطان ریه

از جمله دیگر موارد که میتوان به خواص برنج اشاره کرد ، میتوان موارد زیر را برشمرد:

فاقد کلسترول

برنج می‌تواند بخش مهمی از یک برنامه‌غذایی متعادل را تشکیل دهد. خوردن برنج فقط به این دلیل که فاقد چربی‌های مضر، کلسترول و سدیم است، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد.

منبع عالی انرژی

برنج سرشار از کربوهیدرات است که درواقع سوخت اصلی بدن همان کربوهیدرات است که به عملکرد طبیعی مغز نیز کمک می‌کند.

نشاسته مقاوم

برنج از نشاسته مقاومی ساخته شده است که به شکل هضم‌نشده به روده می‌رسد و باعث رشد باکتری‌های مفید برای عملکرد عادی روده‌ها میشود

تنظیم فشارخون

برنج دارای مقادیر کمی سدیم است که برای کسانی که دارای فشار خون بالایی هستند مفید میباشد .

مراقبت پوستی

متخصصین پزشکی می‌گویند از پودر برنج می‌توان برای درمان برخی بیماری‌های پوستی استفاده کرد. در هند، آب برنج برای پیروان آیورودیک بعنوان پمادی موثر برای خنک کردن سطح پوست متورم‌شده به حساب می‌آید.

سلامت قلبی عروقی

روغن سبوس برنج حاوی خواص آنتی‌اکسیدانه‌ای است که با کاهش سطح کلسترول در بدن که باعث افزایش قدرت قلبی عروقی میشود

پیشگیری از سرطان

برنج غلات کامل مثل برنج قهوه‌ای سرشار از فیبر غیرمحلول است که می‌تواند از بدن دربرابر برخی سرطان‌ها محافظت کند. دانشمندان بسیاری باور دارند که چنین فیبرهای غیرمحلولی برای محافظت از بدن دربرابر سلول‌های سرطانی لازمند.

کندوج برنج

کندوج برنج چیست؟

مقدمه
شمال کشور در زمانهای قدیم بسیار مرطوب بوده و بارندگی نیز شدید بوده است . از طرف دیگر کارخانه های برنج کوبی مثل امروز وجود نداشته و از طرف دیگر غذای اصلی مردم گیلان برنج بوده است .تمام این موضوعات کنارهم باعث ساخت بنایی به نام کندوج یا اصطلاحات دیگری مثل کماج دان شده است .

ساختار کندوج

این بنا حدود ۲ الی ۳ متر از سطح زمین فاصله دارد . معمولا یک اتاقکی بوده که روی  4 ستون چوبی سوار میشده ، این اتاقک هرمی شکل بوده است . بزرگی و کوچکی کندوج بسته به بزرگی شالیزار هر کشاورز متفاوت بوده است . این اتاقک ها را معمولا با فاصله 2 الی 3 متری بالای سطح زمین میساختند که هم از رطوبت و سیل در امان باشد هم از انواع موجودات خصوصا موش و پرندگان بتوانند از برنج نگهداری کنند . و اگر به خانه های قدیمی

کندوج برنج

گیلانی دقت کرده باشید ، همه آنها در فاصله ای زمین ساخته شده اند . دلیل اصلی فرار از رطوبت و بارانهای سیل آسا است .

ساخت کندوج برنج

ساختن کندوج در واقع یک هنر بوده و کار بسیار پیچیده و دقیقی بوده است ، زیرا با کمی ناشی گری خصوصا در ساخت سقف آب باران وارد کندوج میشد و تملم آذوقه یک خانواده از بین میرفت . و دوباره متصور شوید یک خانواده تمامی آذوقه اش را در کندوج نهاده ، از بین رفتن این آذوقه با یک مصیبت بزرگ برابری میکرد .

برای ساخت سقف از ساقه برنج که کشاورزان به آن کلوش میگویند و همچنین گلی در مرداب است بنام گالی استفاده میشده . ترتیب قرار گیری ساقه ها به شکلی بود در انتهای آن یا به عبارتی نوک هرم از یک ظرف سفالی بنام گمج استفاده میشد تا هیچ گونه بارانی به آن وارد نشود .

شاه نشین کندوج

در زیر کندوج یک فضایی ایجاد میشد بنام شاه نشین که کشاورزان در زیر آن خستگی از تن به در میکردند ، یا در واقع زنان کشاورز کنار زنان همسایه به ساخت صنایع دستی مورد نیاز خود میپرداختند . لواززمی مثل سفره حصیری ، زنبیل و …. . همچنین در زیر کندوج فضایی برای آویزان کردن ریسه پیاز و سیر و تعدادی ماهی شور و یا کدوها بوده است .

کاربرد کندوج در گذشته

کاربرد کندوج را میتوان در دوره مختلف شرح داد. در دوره اول هیچ گونه دستگاه و کارخانه ای نبود . در این دوره برنجها بصورت دسته بندی شده به تعداد درون کندوج نگهداری میشد و هر زمانی که کشاورز به برنج نیاز داشت مقداری از آن را از کندوج بیرون میاورد و آن را با دست و یک سری لوازم چوبی ابتدایی تبیل به جو میکرد ، دستگاه ساده ای با سنگ بود که آن را هم با دست تبدیل به برنج سفید میکردند.

دوره دوم دستگاهی بنام کمباین دستی یا اصطلاحا “خرمن ”کارخانه بوجود آمده بود . در این دوره کشاورز هر زمان نیاز به برنج داشت آن را با  خرمن تبدیل به جو میکرد و آن را به کارخانه میبرد و تبدیل به برنج سفید میکرد . در واقع با وجود رطوبت تا آن زمان که نیاز شدید به برنج نبود آن را در کندوج نگهداری میکردند .

کاربرد کندوج در امروز

امروزه کندوج دیگر کاربردی ندارد ، از یک سمت با گرم شدن کلی کره زمین هوای شمال دیگر آنقدر مرطوب نیست . از طرف دیگر کشا.رزان تمام برنج خود را سفید میکنند و آن میزانی که برای خوردن تمام سالشان نیاز دارند نگهداری و باقییش را میفروشند . ذکر یک نکته ضروری است . در ایام قدیم نان گندم به این شکل در گیلان وجود نداشته و در واقع صبحانه ، نهار و شام کشاورز گیلانی برنج بوده است . با تغییر نوع غذاها میزان مصرف برنج کاهش پیدا کرده است . البته با تغییر ارقام برنج و استفاده از آفات کش میزان تولید هم افزایش پیدا کرده است . با تمام این رخدادهای جدید کشاورز باقی برنج را میفروشد و صرف دیگر نیازهای خودش میکند . بنابراین امروزه چیزی بنام کندوج کاربرد ندارد و فقط تعدادی از آن در موزه وجود دارد.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ مجلسی

مقدمه
طرز تهیه زرشک پلو با مرغ یکی از مورد پسندترین غذاهای ایرانی است و بیشترین فروش در رستورانهای ایرانی برای این غذاست . در این مقاله طرز تهیه آن را بطور مفصل توضیح میدهیم . این دستور پخت با این میزان مواد برای ۴ نفر است .

[table id=4 /]

قدم اول

ابتدا پوست مرغ را جدا میکنیم و قدری نمک هر دو طرفش میپاشیم . بعد درون ماهی تابه روغن میریزیم و دو طرف آن را با شعله متوسط سرخ میکنیم . دو طرف آن باید رنگ طلایی به خود بگیرد .

قدم دوم

سیر و پیاز را نگینی خورد میکنیم و درون ماهی تابه که قدری روغن از قبل ریخته ایم تفت میدهیم . بعد از آن تکه های مرغ را درون قابلمه میچینیم . و آب رب گوجه فرنگی ، آب لیمو و فلفل و نمک را به آن اضافه میکنیم .

قدم سوم

حالا تمام این مواد را چند دقیقه تفت میدهیم تا به خورد هم بروند و رب گوجه فرنگی طعم خوبی بگیرد . بعد از آن دو لیوان آب درون قابلمه میریزیم . حرارت را بسیار پایین میاوریم تا مرغ به آرامی شروع به پختن کند و مواد  درون آن غلیظ شود

قدم چهارم

حدودا ۲ ساعت باید این مواد درون قابلمه بپزند . بعد از دوساعت یک قاشق زعفران دمکرده ( میتوانید یک تکه یخ و مقداری زعفران را درون یک کاسه بگذارید تا بهترین رنگ را از زعفران بگیرید ) درون قابلمه میریزیم و ۱۰ دقیقه میگذاریم زعفران به خورد مرغ برود .

قدم پنجم

۳۰ دقیقه برنج را میخیسانیم و مقداری نمک روی آن میریزیم . در یک قابلمه دیگر چند لیوان آب ریخته و آن را میجوشانیم و بعد از آن برنج را میجوشانیم و داخل قابلمه آب جوش میریزیم .

قدم ششم

برنج را تا آنحا میجوشانیم وقتی دانه برنج را فشار دهیم سطح رویی برنج پخته باشد ولی درون آن همچنان سفت باشد . بعد از اینک برنج این حالت را گرفت ، آنرا درون آبکش میریزیم و با آب آن را آبکشی میکنیم . ی قابلمه برمیداریم و ته قابلمه را روغن میریزیم .

قدم هفتم

میتوانیم برای ته دیگ از نان لواش یا سیب زمینی استفاده کنیم این با توجه به سلیقه شماست .برنج آبکشی شده را داخل قابلمه پخش میکنیم و شعله را زیاد میکنیم تا بخار برنج بلند شود . زمانی که برنج بخار کرد ½ لیوان آب و قدری روغن به آن اضافه میکنیم . اکنون دما را پایین میاوریم و یک دم کنی روی درب قابلمه میگذاریم

قدم هشتم

حدود ۳۰ دقیقه زرشک ها را در آب ولرم میخیسانیم و بعد آن را آبکشی میکنیم و بهتر است در کره سرخ شود . زمانی که سرخ شد یک قاشق چایخوری زعفران دمشده به آن اضافه میکنیم . کار به پایان رسید ! حالا آن را تزئین کنید و میل بفرمایید .

قیمت بهترین برنج ایرانی شمال کشور

قیمت بهترین برنج ایرانی شمال

مقدمه
همیشه این سوال پرسیده میشود که قیمت بهترین برنج ایرانی شمال کشور چقدر است؟ و اصلا بهترین برنج ایرانی کدام است ؟ شاید بتوانیم بگوییم این سوال به نوعی از پایه شاید اشتباه باشد ! زیرا برنج های ایرانی  از نظر مرغوبیت و کیفیت بالای آن ابدا قابل مقایسه با نمونه های خارجی نیستند . اما بهترین برنج ایرانی را میتوانیم از طریق آمار خرید و آمار کسانی که از خریدشان راضی بودند محک بزنیم . و این هم به نوع خود کاملا درست نیست زیرا که مصرف انواع برنج ایرانی برای مزاج های متفاوت ، تفاوت دارد . بگذارید با یک مثال ساده این مفهوم را بگوییم برای مثال شما از چه غذایی بیشترین لذت را میبرید ؟ شاید شما بگویید قرمه سبزی و آمار مصرف ایرانی ها را هم بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که آمار مصرف قرمه سبزی بیشترین آمار مصرف در ایران را دارد ، حال با این پیش فرض ها میتوان بطور قطع گفت که غذای قرمه سبزی بهترین غذای ایرانی است ؟ برای همه قطعا اینگونه  نیست … برای من به شخصه که نیست ! زیرا که من از قرمه سبزی بدم می آيد در مورد برنج

قیمت بهترین برنج ایرانی شمال کشور

 هم اینگونه است برنج های ایرانی هر کدامشان یک بو و رنگی دارد که هرکسی سلیقه در باب آن دارد . یاد این دو بیت شعر افتادم

تو قد بینی و مجنون جلوه ناز

تو چشم و او نگاه ناوک انداز

تو مو بینی و مجنون پیچش مو

تو ابرو، او اشارت‌های ابرو

 

آمار خرید برنج ایرانی

در طی سالهای پیش بررسی های ما نشان داده است که از نظر قیمتی برنج هاشمی از نظر تناسب قیمت و خرید در صدر جدول است . برنج هاشمی را مردم با گونه های متفاوت بنام صدری هاشمی ، طارم هاشمی و هاشمی استخوانی میشناسند . مردم گیلان بیشترین آمار کشت این نوع برنج را دارند و از نظر خود کشاورزها این رقم برنج بهترین رقم برنج است و از همه حیث برایشان مناسب است . از طرف دیگر خریداران برنج هاشمی پس از خرید برنج هاشمی هیچ کدامشان ناراضی نیستند و از طعم و بوی آن لذت میبرند . در کنار این نوع برنج ، برنج دم سیاه و طارم نیز جزو رنج قیمتی بالا و خریداران قابل توجه ای است .

برنج های ایرانی با قیمت پایین دلیل بر کاملا بی کیفیت بودن آنها نیست . دلایل عمده ای برای کاهش قیمت آنها وجود دارد . اما در هر حالتی برنج ایرانی با برنج خارجی قابل مقایسه نبوده و نخواهد بود . حتی نیم دانه ارزانترین برنج ایرانی از نظر بنده با نمونه سالم خارجی قابل مقایسه نیست .

قیمت بهترین برنج های خاص

یکی دیگر از صدر نشینان قیمت برنج برنج قهوه ای است که با قیمت بالایی در بازار فروخته میشود . برنج قهوه ای برنجی است که لایه ی سبوس دار آن تراش نخورده یا به اصطلاح سفید نشده است . این نوع برنج فواید بسیار زیادی دارد اما به مزاج هرکسی خوش نمی اید بهتر است قبل از خرید عمده حتما نمونه ای تهیه بفرمایید اگر با مزاج شما سازگار بود در رنج بالاتر تهیه کنید.

برنج دودی نیز از نظر قیمتی دارای رنج قیمتی بالایی است ولی مصرف کنندگان کمی دارد ، زیرا از نظر خیلیا این برنج خوش طعم نیست و معتقدند برنج باید طعم شالیزار بدهد . همانطور که در بالا اشاره کردیم بهترینی به معنای مطلق وجود ندارد . هر کسی برنجی را بهترین میداند .

برنج های دیگری در بازار وجود دارد به عنوان برنج ارگانیک ، در مورد خرید این نوع برنج بیشتر تحقیق کنید زیرا به دفعات دیده شده که هم از سم و هم از کود استفاده شده و واسطه گرهای بازار برنج بنام برنج ارگانیک بفروش میرسانند .

آخرین نکته هم باید متذکر شد و خالی از لطف نیست مربوط به تبلیغات افرادی است که برنج ها رو به عنوان راتون جا میزنند و میگویند هیچ سم و کودی از آن استفاده نشده است . در مورد این نوع ادعاها بیشتر تحقیق کنید زیرا ممکن است که برنج کشت اول  باشد همچنین با کود و سم هم تولید شده باشد و آن را به عنوان راتون جا بزنند .